Skocz do treści Skocz do menu

PROJEKT: Żółty jar - Azja | Kirgistan

Żółty jar

Żółty jar

14 dniAzja - Kirgistan czerwiec - wrzesień
Cena: 1950 EUR Przelot: 2600 - 3600 PLN

Szczegóły projektu:

Charakter

Dwie jurty i koń to wyprawa do przeszłości. Wyprawa podczas której będziemy ubrani w tradycyjne stroje kirgiskie (wilcze skóry, derki, kalpaki). Podróżować będziemy konno i pieszo. Podążymy szlakiem dzikiego azjatyckiego stepu, z dala od przetartych turystycznych ścieżek. Przemierzymy pokryte śniegiem granie. Poznamy życie prawdziwych nomadów. Będzie to podróż, podczas której każdy z Uczestników będzie musiał odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest typowym turystą, czy podróżnikiem potrafiącym sprostać przygodzie.

Atrakcje

GŁÓWNE ATRAKCJE:

  • dolina Aflatun i Chatkal (zachodnie pasmo gór Tien-Shan),
  • przełęcz Ashuu-Tör - 3368m. n.p.m.,
  • jezioro Kara-teke - 2940m. n.p.m.,
  • przełęcz Kokui-Bel - 3037m. n.p.m.,
  • przełęcz Kara-Kuldzha - 3161m. n.p.m.,
  • przełęcz Kashka-Suu Pass - 3390m. n.p.m.,
  • jezioro Kara-Suk,
  • rezerwat i jezioro Sary-Chelek (biosfera wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO).

Warto wiedzieć

Wyprawa do Kirgistanu ma charakter przygodowy. Należy się przygotować na trudy jazdy konno, dlatego zalecamy aby każdy z Uczestników przed rozpoczęciem wyprawy, wziął parę lekcji nauki jazdy konnej.

Chcielibyśmy jednak uspokoić wszystkich nowicjuszy. Podczas poprzednich edycji męska część grupy, przeważnie nigdy nie stosowała się do naszych zaleceń dotyczących nauki jazdy konnej (przeciwnie do Pań), nie przeszkadzało to jednak, aby w okolicach 3 dnia wyprawy, grupa lekko galopowała. Reasumując, nie szukamy bohaterów, najważniejsza jest dla nas Wasza mentalność.

Konie są zdrowe i silne. Nie są to konie do jazdy szybkiej. Mają tak jak Uczestnicy sprostać trudom podróży. Wszystkie będą wyposażone w wyściełane derkami siodła westernowe. Siedzi się w nich bardzo wygodnie i diametralnie różnią się od typowych siodeł. Będziemy w nich spędzać ok. 5-6 godzin dziennie - wszystko zależy od naszej wprawy jeździeckiej, która z pewnością będzie postępować w miarę upływu czasu.

Sprzęt. Poprzednie edycje jasno pokazują, iż wszyscy zaczynamy w toczkach, czapsach, sztybletach.., a kończymy galopując z gołym torsem wokół obozu. Najważniejszy jest Wasz komfort. Ze specjalistycznego sprzętu za najważniejsze uważamy bryczesy (zapobiegające obtarciom) i toczki.

Ubiór. W odpowiednim momencie, naszą standardową garderobę zamienimy na tradycyjne kirgiskie ubiory. Każdy z Uczestników otrzyma od nas 150 EUR, które będzie mógł wydać na swoje przebranie (zakupów dokonamy w Bishkeku, przed wyprawą). Część droższych akcesoriów (biżuteria itp.) będą mogły zostać wypożyczone. Stroje które Uczestnicy zakupią - zabierają na pamiątkę do domu.

Zdrowie. Należy liczyć się z możliwością rozstrojów żołądka spowodowanych zmianą diety (lokalne potrawy). Szczegółowe informacje prześlemy każdemu indywidualnie.

Wyżywienie. Nasza dieta będzie się składała z lokalnych przysmaków, takich jak: plow, bishmark, kumys. Nie zabraknie też warzyw i słodyczy.

Bagaż Uczestnika będzie juczony do specjalnego wierzchowca. Należy jednak pamiętać, by zabrać wyłącznie rzeczy pierwszej potrzeby.

Pogoda. W dzień temperatury będą dochodzić do 30C, w nocy mogą oscylować w okolicach 5C. Należy się przygotować na wszystkie pory roku. Ostre słońce i lekkie przejściowe opady.

Higiena. Każdego dnia będzie przygotowywana  porcja ciepłej wody do celów codziennej higieny (m. in. mycia włosów).

Zapraszamy tam, gdzie kończy się szlak!

Zespół Wagabundo Travel

Podobne projekty

Więcej projektów